פרשת השבוע: פרשת שופטים

ד’ באלול תשע”ז   26 באגוסט 2017

 משה רבנו ממשיך את הנאום

חכמי הסנהדרין יישובים בלשכת הגזית, מתוך מודל בית המקדש הראשון מהמאה ה-17

משה רבנו ממשיך את הנאום שנשא לפני מותו ובמסגרת זו מפרט את המצוות שנצטוו בהן בני ישראל. כרגיל בספר דברים, רוב המצוות כבר הופיעו בספרים הקודמים, לעתים בשינויים בעלי משמעות. בין הציוויים:

ויקיפדיה

פרשת שופטים: ראוותנות המנהיגים

פרשת שופטים מציגה את ההתנהלות הראויה למנהיג פוליטי: “רַק לֹא יַרְבֶּה לּוֹ סוּסִים”. עד אמצע שנות ה-90 חיו ראשי הממשלות בפשטות יחסית, אך אז הגיעו ברק, נתניהו, שרון ואולמרט. האם נמצא בקרבנו מספיק תבונה פוליטית לבחור מנהיגים שמחוברים מעט יותר לפרשת שופטים ולעם אותו הם משרתים?

בשנים האחרונות ניטש ויכוח בעולם שחדר אף לישראל – האם עלינו האזרחים “להיכנס לכיסו” הפרטי ולאורח חייו של המנהיג הפוליטי או שמא זה לא רלבנטי לאישיותו ותפקודו? משלל ההוראות והצווים שראוי להציב למנהיג פוליטי בוחרת התורה את זה:

ליאור טל הוא ראש מכינת בינה,

ירושת הארץ מותנית ברדיפת צדק | פרשת שופטים

ירושת הארץ מותנית ברדיפת צדק. הקמת מאחז ליד עמונה, 1979. צילום: משה מילנר, לע”מ

פרשת שופטים מלאה בציוויים ואיסורים. היא אחת הפרשות העמוסות בתורה, וכל כולה שיח ערכי, חוקתי ונורמטיבי מהמעניינים ביותר. אחד הציוויים הללו, למשל, הוא הפסוק “וְלֹא יַרְבֶּה-לּוֹ נָשִׁים, וְלֹא יָסוּר לְבָבוֹ; וְכֶסֶף וְזָהָב, לֹא יַרְבֶּה-לּוֹ מְאֹד” (דברים י״ז, י״ז)

ירין רבן

ירין רבן הוא מורה לפילוסופיה יהודית בישיבה החילונית בתל אביב

פרשת שופטים: משפטים בל ידעום

במשפט הישראלי, ניתן ביטוי משמעותי ורב משקל לערך חיי האדם ולכבודו. לפיכך, מדקדקים הרבה יותר בבירורים פרטניים של העדויות והראיות, קודם להטלת האשמה. הרב ד”ר יהודה ברנדס על פרשת שופטים

פרשת שופטים פותחת במצוות התורה למנות שופטים ושוטרים ולהקים מערכת משפטית. כינונה של מערכת משפט אינו המצאה ייחודית של תורת ישראל.

הרב ד”ר יהודה ברנדס