פרשת השבוע: אמור

יג אייר תשע”ט 18 במאי  2019

פרשת אמור: ממחרת השבת

כיצד סופרים את “ממחרת השבת” המופיע בפרשת אמור? והאם ברוך שפינוזה פיצח את החידות בכתבי הפרשנות של האבן עזרא?

מצוות העומר המופיעות בפרשה מלמדות על קיומם של כמה מקדשים • כשנשתנתה המציאות, ואת המקדשים הרבים ירש מקדש אחד, נאלצה ההלכה להוציא את הכתובים מידי פשוטם • בתקופות המאוחרות יותר ניטשה מחלוקת סביב השאלה ממתי מתחילים לספור את “ממחרת השבת” • וגם: האם ברוך שפינוזה פיצח את המפתח להבנת החידות בפרשנותו של האבן עזרא?

ד”ר יונתן כהן

פרשת בהר נושאי שמיטה

שלט בבית פרטי בירושלים המצהיר שכל תוצרת הגינה הפקר בשל שנת שמיטה

פרשת בְּהַר (או בְּהַר סִינַי) היא פרשת השבוע התשיעית בספר ויקרא. היא מתחילה בפרק כ”ה, פסוק א’ ומסתיימת בפרק כ”ו, פסוק ב’.

תוכן עניינים

1 נושאים בפרשה

2 הפטרה

3 מה עניין שמיטה אצל הר סיני?

מצוות השמיטה, היובל ודינים נלווים

גאולת קרקע

איסור ריבית

דיני עבד עברי

גאולת עבד עברי הנמכר כעבד לגוי

איסור פסל, מצבה ואבן משכית

אתר ויקיפידיה

אמור – חוקת עולם לדורותיכם בכל מושבותיכם

הביטויים “חוקת עולם לדורותיכם” או “בכל מושבותיכם” או שני הדברים, מופיעים אך ורק בחלק מציוויי המועדות. במאמר ננסה לבחון למה

בפרשתנו אנו קוראים על המועדות. אם נשים לב היטב, נגלה שישנו הביטוי “חוקת עולם לדורותיכם”, או הביטוי “בכל מושבותיכם”, או ביחד “חוקת עולם לדורותיכם בכל מושבותיכם” שמופיע אך ורק בחלק מענייני המועדות. ננסה לעשות סדר בעניין. 

הרב אלדד יונה

אתר כיפה

האם אנחנו זקוקים למצוות חילוניות? | פרשת ‘בהר’

 תגיות : התחדשות יהודית, יהדות חברתית, יהדות חילונית, יהדות כתרבות, פרשת בהר, פרשת השבוע, שוויון זכויות, שמיטה, תרבות עברית

מצוות שמיטה ויובל עברו תהליך של חילון במשך השנים. השמיטה עברה תהליך של הפנמה ניו-אייג׳ית והפכה לדרישה פסיכולוגית מהאדם העמוס עד עייפה, ומצוות היובל עברה פוליטיזציה מואצת. אבל האם אנחנו זקוקים בכלל למצוות?

ירין רבן

אתר בינ”ה