פרשת השבוע: בלק

יז תמוז תשע”ט  20 ביולי 2019

פרשת בלק ובלעם

המלאך, בלעם ואתונו. (צויר בידי גוסטב ז’אגר, 1836)

הפרשה עוסקת בעיקרה בסיפור נבואותיו של בלעם בן בעור, שזומן על ידי בלק מלך מואב כדי לקלל את עם ישראל. בסוף הפרשה מופיע גם חטא בעל פעור ופעולת הקנאות של פנחס. לרוב קוראים את הפרשה בשבת שלפני שבעה עשר בתמוז.

 אתר ויקיפידיה

 

והחמור הקטן בלעם  פרשת בלק

אתון מדברת, ברכות וקללות ורצון לקלקל לעם ישראל שרק יוצא מחוזק. פרשת בלק מבקשת לשים קץ לעיוורון והאטימות, לפתוח את הלב ולהקשיב.

פרשת בלק, שלמעשה היתה צריכה להיקרא: פרשת בלעם, היא אחת הפרשות היותר משעשעות במקרא. בלק בן ציפור, מלך מואב, המודאג מהמלחמה הצפויה עם העם החזק שזה עתה עלה ממצרים – עם ישראל, שוכר את שרותיו של הנביא, בלעם, על מנת שיקלל את עם ישראל, כי הרי כולם ידעו באותה תקופה: “אֵת אֲשֶׁר-תְּבָרֵךְ מְבֹרָךְ, וַאֲשֶׁר תָּאֹר, יוּאָר” – מי שבלעם מברך הוא מבורך ומי שבלעם מקלל הוא מקולל.

נגה ברנר-סמיה

סמנכ”ל בינ״ה – התנועה ליהדות חברתית.

פרשת בלק: מי אתה בלעם בן בעור?

העלילה המפותלת והאירונית שנבנתה סביב דמותו של בלעם מלמדת מסר מקראי חשוב – גם עובד האלילים החזק ביותר לא יכול לעמוד בפני ה

פרשת השבוע מביאה לנו את אחד הסיפורים הצבעוניים ביותר בתורה. מפגש של שרים ומלך, נביא וקוסם, מלאך-ה’ ואתון מדברת, במערכת בנויה היטב של ספרות מקראית נבואית מתובלת באירוניה הומוריסטית; מה עוד צריך לבקש?

אלון ברנד

אתר מידה

ארבע הברכות שעלינו לחיות – השיעור השבועי – פרשת בלק תשע”ט
 

פרשת השבוע היא פרשת “בלק”. זו פרשה מדהימה שמתעסקת – אולי בפעם הראשונה – ב”מאחורי הקלעים”. בדרך כלל אנחנו לומדים על התרחשות של אירועים שכל עם ישראל משתתף בה. הפעם, מה שמתואר בפרשה אינו גלוי בזמן אמת, אינו שקוף לעיניהם של בני ישראל. התורה מגלה לנו מה קורה ברובד הנסתר של החיים.

סיון רהב מאיר

פרשת בלק: אֶפֶס קָצֵהוּ תִרְאֶה וְכֻלּוֹ לֹא תִרְאֶה

בלק ידע בחכמתו שעם ישראל הוא עם קדוש ואי אפשר לקלל אותו, ולכן ניסה בדרכים שונות למצוא פתרון לבעיה זו. על נסיונות ועל כשלונות. מפניני רבי אברהם סבע בפירושו “צרור המור“.

(יג) וַיֹּאמֶר אֵלָיו בָּלָק לְכָה נָּא אִתִּי אֶל מָקוֹם אַחֵר אֲשֶׁר תִּרְאֶנּוּ מִשָּׁם אֶפֶס קָצֵהוּ תִרְאֶה וְכֻלּוֹ לֹא תִרְאֶה וְקָבְנוֹ לִי מִשָּׁם: (פרק כג)”.

 

אתר כיפה