פרשת השבוע: ואתחנן

ט’באב תש”ף   1 אוגוסט 2020

פרשת ואתחנן הנאום הראשון

בפרשה מסיים משה את הנאום הראשון שנשא לפני מותו (הנאום ההיסטורי) ופותח בנאום השני (נאום המצוות).

בסיום הנאום הראשון:

פרשת ואתחנן תורת משה או תורת האלוהים

 שני פסוקים בפרשה מציגים סתירה בנוגע לשאלת מקומו של משה במעמד הר סיני. פרשנים שונים ניסו לתרץ את העניין, אך ייתכן שיש כאן עמימות מכוונת מראש

בפרשת ואתחנן אנו קוראים בפעם השנייה את עשרת הדיברות. פסוקי ההקדמה לעשרת הדיברות מתארים את אופן ההתגלות של ה’ לעם בעת מתן תורה במילים הבאות (דברים ה, ד־ה):

נעמה גולן

אתר מקור ראשון

 

על הדעת |פרשת ואתחנן

פרשת השבוע עוסקת, בין השאר, בערי המקלט. מי יכול להשתמש בעיר מקלט? ומה הקשר לעץ הדעת שבספר ראשית?

ספר דברים, הוא ספר הסיום של המקרא. יש בו ‘דברים’, סיכומי התורה ותובנות משה לפני פרידתו. יש בו מעשים, מימוש חוקים שנחקקו קודם לכן. לקבוצת המעשים, שייכת הבדלת ערי המקלט בעבר הירדן. למרות שמשה לא עובר את הירדן, כאן הוא יכול לבצע את החוק שנחקק קודם לכן:

ד”ר משה מאיר

אתר כיפה

פרשת ואתחנן: שני נאומים, שני מבטים

ההבדל בין מתן תורה בפרשתנו לזה שבפרשת יתרו מלמד על שני מבטים שונים בנאומיו של משה: אחד על העבר,

בתחילת פרשת השבוע, פרשת ואתחנן, מגיע נאומו הראשון של משה אל סיומו. הוא מתאר את הבשורה הקשה כי לא ייכנס לארץ ואת הציווי למנות תחתיו את יהושע שינחיל את הארץ לבני ישראל. פתיחה סיפורית ארוכה זו מסתיימת במסקנה העולה ממנה: “וְעַתָּה יִשְׂרָאֵל שְׁמַע אֶל הַחֻקִּים וְאֶל הַמִּשְׁפָּטִים אֲשֶׁר אָנֹכִי מְלַמֵּד אֶתְכֶם לַעֲשׂוֹת לְמַעַן תִּחְיוּ וּבָאתֶם וִירִשְׁתֶּם אֶת הָאָרֶץ” (ד, א).

אלון ברנד

אתר מידה

אתגר את אביך ואת אימך | פרשת ואתחנן

כאימא צעירה אני זוכרת שכל מה שרציתי היה קצת לישון, לנוח ושיהיה לי זמן לעצמי. היה לי רצון שהגוזלים הקטנים שנולדו לי יוכלו להבין שגם לי יש צרכים ורצונות והם צריכים לכבד אותם. זה כמובן לא קרה. בשבוע שעבר, היה לי ויכוח סוער עם הבן הגדול שלי, אני הייתי בטוחה שאני צודקת וגם הוא היה נחוש לא פחות. ואז לקינוח, הוא צעק עלי :”אני אוהב אותך אבל אני עומד על שלי ולא מוותר” . ושם עצרתי, כי הבנתי, שברגע זה ממש, הוא קיים, הרבה יותר טוב ממני, את מצוות כיבוד אב ואם

אילה דקל

אתר בינה

 

לקחת תמונה

פרשת ואתחנן תשע”ח: “תמונה” היא מילה שחוזרת פעמים רבות בפרשה שלנו. אזהרה חשובה לדור שהמילה שהכי חוזרת אצלו היא “סלפי”

סיון רהב מאיר