פרשת השבוע: ויחי

יד טבת תש”פ   11 בינואר 2020

פרשת ויחי הסוף של בראשית הוא רק ההתחלה

 דמותו של יוסף מלווה את עם ישראל בכל התחנות החשובות עד סיום ההתנחלות, וזה לא במקרה

 סדר הקריאה שלנו מגיע אל סיומו של חומש בראשית, הראשון מבין חומשי התורה. השם “חומש” (שאותו יש לקרוא, כנראה, חֹמֶשׁ, יחיד של “חֻמְּשֵׁי” ולא חוּמָשׁ) מצביע על היותו חלק משלם, אחד מחמישה חלקים המרכיבים יחד את התורה. אמנם אנו נוהגים לכנות כל חומש “ספר”, אך החומשים אינם ספרים נפרדים אלא חמישה חלקיו של חיבור אחד. קביעה זו נכונה, כמובן, מבחינה חומרית, שכן לפי ההלכה, כל התורה נכתבת בספר אחד, העשוי יריעות מחוברות זו לזו וגלול לשני קצותיו, אחד ב”בראשית ברא” והאחר ב”לעיני כל ישראל”.

אלון ברנד

אתר מידה

פרשת ויחי על הסירוב

במקורות היהדות, הסירוב המיאון והביקורת, הם פסגת הקרבה. הלב הפועם של בית המדרש היא ה’מחלוקת’. ‘מחלוקת’ היא סוג של ‘סירוב‘.

ברכת יעקב לבני יוסף, מובילה לדרמה פרוזאית אך חריפה:

וַיִּקַּח יוֹסֵף אֶת שְׁנֵיהֶם – אֶת אֶפְרַיִם בִּימִינוֹ מִשְּׂמֹאל יִשְׂרָאֵל וְאֶת מְנַשֶּׁה בִשְׂמֹאלוֹ מִימִין יִשְׂרָאֵל – וַיַּגֵּשׁ אֵלָיו

מאת ד”ר משה מאיר

אתר כיפה

בין שינוי לשימור | פרשת ‘ויחי’

פרשת “ויחי” חותמת את ספר בראשית, ואת רצף הדרמות המשפחתיות של אבותינו ואמותינו; פרשה של סיכום וסגירות מעגלים, ביניהם: חייו של יעקב, התכנסות של האחים לקראת מות יעקב וסיכום חייו של יוסף. סיומו של חומש בראשית מזמין אותנו להביט מלמעלה על ספר שנפתח בבריאת העולם והאדם ועד למימוש ייעוד האדם לאור הסיפורים והברכות הרבות – חיים שלמים מלידות ועד מוות המתוארים באנושיות רבה ונראה שכל אחד ואחת מאיתנו עשויים לקחת חלקים מהסיפורים הללו ולמצוא בהם את עצמו/ה ואת משפחתו/ה. 

יעל הירש בידרמן

מנהלת משאבי אנוש

בבינ”ה – התנועה ליהדות חברתית

פרשת ויחי ברכת יעקב

יעקב מברך את בני יוסף, ציור של רמברנדט (1656)

פרשת וַיְחִי היא פרשת השבוע השתים-עשרה והאחרונה בספר בראשית. היא מתחילה בפרק מ”זפסוק כ”ח ומסתיימת בסוף הספר, בפרק נ’פסוק כ”ו. הפרשה בכללה עוסקת בימות חייו האחרונים של יעקב במצרים ובפטירתו של יעקב. בסיום הפרשה מסופר על פטירתו של יוסף.

בשבת פרשת ויחי מסיימים את קריאת התורה של ספר בראשית, ובקהילות האשכנזים קוראים בסיום “חזק חזק ונתחזק“. לרוב קוראים את הפרשה מיד לאחר עשרה בטבת.

אתר ויקיפדיה

פרשת ויחי הכול נשאר במשפחה

פסוקי החיתום של ספר בראשית מלמדים שדבר לא השתנה במשפחת יעקב. הפילוג בין האחים ליוסף עדיין קיים, ובמצב הזה עדיין לא ניתן לדבר על גאולה

אחי יוסף לא ידעו כיצד להכיל את הגילוי המפתיע שנחת עליהם. לאחר שבמשך חודשים רבים פיתחו פחד מפני יוסף, כשחשבוהו למשנה למלך מצרים, פתאום הסתבר שאותו איש מרומם הוא למעשה אחיהם האבוד.

מאת עידו פכטר

אתר מקור ראשון

כל הברכות כולן
 

פרשת ויחי תשע”ט: ננסה לפצח את הברכה שכל שבט מקבל, 12 ברכות, 12 קודים וסודות שחודרים לעומק נשמתם, וגם לעומק נשמתנו, 12 מסרים של יעקב רגע לפני פטירתו

סיון רהב מאיר