פרשת השבוע: וישב

אמנות הפיתוי של תמר אשת ער | פרשת וישב

שני סיפורי פיתוי יש לנו השבוע. האחד הוא ניסיון אשת פוטיפר לפתות את יוסף הצדיק. הניסיון נכשל ויוסף לא מתפתה, אבל נענש ונזרק לכלא. אבל הסיפור המעניין והמוכר פחות בפרשה השבוע הוא סיפור יהודה ותמר. יש כאן שוב פיתוי, הפעם ניסיון שהצליח. הסיפור מגיע בסוף הפרשה, כנראה בזיקה למעשה החסד של יהודה שדמותו מוארת כאן בסיפור נוסף. זהו סיפור מורכב, מעניין ואקטואלי. אולי אחד מסיפורי הגבורה הנשית הנועזים והקדומים בתרבות האנושית.

ערן ברוך הוא מנכ”ל בינ”ה – התנועה ליהדות חברתית.

פרשת וישב: יהודה ותמר – על תשוקה ומשיח

רבקה שמעון חושבת על מעשיה של תמר ועל הרווקות של ימינו. האם הדרך מקדשת את האמצעים? האם התשוקה היא לא זו שתביא לנו את המשיח?

משיח! מי לא מייחל לו! בדמיון רבים מאתנו הוא נוכח כדמות כזו או אחרת, דמות שהתגבשה במשך השנים הארוכות בגלות, בעיקר דרך ספורים ואגדות. “תבוא, אנחנו מחכים לך יותר מדי שנים”…שר עליו עמיר בניון…”לא נשארו כלים כדי שנוכל אותם לשבור…”  

רבקה שמעון

אתר כיפה

עשר טעויות ותקווה קטנה לעתיד | פרשת ‘וישב’

תגיות : אהבהיוסףמנהיגותסולידריות חברתיתפוליטיקהפרשת השבועפרשת וישב,צדק חברתיציווי חברתי

לכל אלה שטוענים: “אני בסך הכל בן אדם אחד – כמה אני כבר יכול להשפיע? כיצד מעשיו של אדם אחד כבר יכולים לעשות שינוי בעולם?” – הנה לפניכם סיפור שבו מעשיהם של בודדים רוקמים יחד סיפור של עם שלם.

פרשת ‘וישב’ מתחילה את רצף סיפורי יוסף, שבהם כל אחת מן הדמויות בסיפור עושה טעויות אנושיות פשוטות, חטאים שגרתיים בהם בני אדם חוטאים כל יום. אך בסיפור המקראי, כל טעות גוררת אחריה תוצאות הרות גורל, ויחד הן מרכיבות את מרקם הטבע האנושי כולו.

נגה ברנר סמיה היא סמנכ”ל בינ”ה.