פרשת השבוע: משפטים

 כ”ח בשבט תשע”ח     10 בפברואר 2018

על משפט וחווייה דתית

ההלכה – המשפט היהודי – היא הגורם המעמיד המרכזי של הדת היהודית. היא התבלין החריף שהצליח לשמר את הזהות הנבדלת מהלך הדורות, באמצעות הכתבה של דרך התנהגות קונקרטית בכל עניין ובכל עת. תכונת הכוליות, המאפיינת את ההלכה, יצרה מכנה משותף בין יהודים דוברי שפות שונות, מהודו ועד כוש, והבדילה אותם משאר האנושות.

פרופ’ ידידיה שטרן

המכון הישראלי לדמוקרטיה

הצד האחר של דיני השומרים

תוכנה של פרשת משפטים חופף פחות או יותר את תוכן “סֵפֶר הַבְּרִית” (שמות כד, ז) – הספר שעליו כרת משה ברית עם ישראל למרגלות הר חורב. הפרשה מורכבת בחלקה הראשון מקובץ החוקים של ספר הברית הזה. כדרכה של פעילות הסיווג המשפטי, מרבית החוקים באים במקבצים של שניים ושלושה דינים באותו הנושא

אלון ברנד

אתר מידה

פרשת משפטים על ההטיה

המשפט חותר אל האמת, על בסיסה אפשר להפעיל את כוחו, אם יופעל כוחו, הוא ישרת את הטוב ויפגע ברע. אבל מהי האמת בכלל? מהי האמת בהקשר של המשפט?

פרשת משפטים מרובת הצווים, מכילה סדרת הוראות על הטיית המשפט:

לֹא תִשָּׂא שֵׁמַע שָׁוְא
אַל תָּשֶׁת יָדְךָ עִם רָשָׁע לִהְיֹת עֵד חָמָס.
לֹא תִהְיֶה אַחֲרֵי רַבִּים לְרָעֹת
וְלֹא תַעֲנֶה עַל רִב לִנְטֹת
אַחֲרֵי רַבִּים לְהַטֹּת.
וְדָל לֹא תֶהְדַּר בְּרִיבוֹ

ד”ר משה מאיר

אתר כיפה

פרשת משפטים ודינים

טקס כריתת הברית על המצוות והדינים שבפרשה, איור של ג’ון סטיפל דייויס

בהמשך למעמד הר סיני, לאחר שבני ישראל בקשו ממשה שהוא ישמש כמתווך בין ה’ לבינם למסירת המצוות עליהן נכרתת הברית, הואיל והם אינם מסוגלים לעמוד בהתגלות ישירה של ה’, משה ניגש אל הר סיני בעודו לוטה בערפל, ושם מצווה אותו ה’ רשימה ארוכה של מצוות ודינים עבור בני ישראל, מעבר לעשרת הדיברות שהם שמעו ישירות מה’.

אתר ויקיפידיה