פרשת השבוע: ניצבים

כח באלול  תש”פ  28 בספטמבר 2019

כאזרח מכם’ – על שייכות, שוויון וחוק הלאום | פרשת ‘ניצבים

אנו מתקרבים לסוף ספר דברים, ספר שכולו נאום של משה לעם לפני מותו. לפניו ניצבים כולם, והוא פונה אליהם בפנייה נרגשת לחדש את הברית שכרתו אבותיהם ארבעים שנה קודם לכן בסיני: אַתֶּם נִצָּבִים הַיּוֹם כֻּלְּכֶם לִפְנֵי ה’ אֱלֹהֵיכֶם רָאשֵׁיכֶם שִׁבְטֵיכֶם זִקְנֵיכֶם וְשֹׁטְרֵיכֶם כֹּל אִישׁ יִשְׂרָאֵל: טַפְּכֶם נְשֵׁיכֶם וְגֵרְךָ אֲשֶׁר בְּקֶרֶב מַחֲנֶיךָ מֵחֹטֵב עֵצֶיךָ עַד שֹׁאֵב מֵימֶיךָ: לְעָבְרְךָ בִּבְרִית ה’ אֱלֹהֶיךָ וּבְאָלָתוֹ אֲשֶׁר ה’ אֱלֹהֶיךָ כֹּרֵת עִמְּךָ הַיּוֹם: לְמַעַן הָקִים אֹתְךָ הַיּוֹם לוֹ לְעָם וְהוּא יִהְיֶה לְּךָ לֵאלֹהִים כַּאֲשֶׁר דִּבֶּר לָךְ וְכַאֲשֶׁר נִשְׁבַּע לַאֲבֹתֶיךָ לְאַבְרָהָם לְיִצְחָק וּלְיַעֲקֹב: (דברים כט, ט-יב)

מוטי ארד

מורה בישיבה החילונית בינ”ה ובבית המדרש.

פרשת ניצבים הברית עם ישראל

קפיצה לניווטקפיצה לחיפושפָּרָשַׁת נִצָּבִים היא פרשת השבוע השמינית בספר דברים. היא מתחילה בפרק כ”טפסוק ט’ ומסתיימת בפרק ל’פסוק כ’.

פרשת ניצבים נקראת תמיד בשבת שלפני ראש השנה. הפרשה פותחת את סדרת ארבע הפרשות האחרונות שבתורה – ניצבים, וילךהאזינווזאת הברכה – שהן גם ארבע הפרשות הקצרות ביותר בתורה. בשנים שבהן אין שבת בין יום הכיפורים ובין סוכות קוראים ביחד איתה את פרשת וילך.

אתר ויקיפידיה

פרשת ניצבים: ברית ליחיד וליחד

דבריו של משה בפתח הפרשה מציגים את הברית עם הא־לוהים הן במישור הכלל והן במישור הפרט. בדרך זו הוא מבקש להבטיח את קיומה גם בדורות הבאים

אתם נצבים היום כלכם לפני ה’ א־לוהיכם
ראשיכם שבטיכם זקניכם ושטריכם כל איש ישראל.
טפכם נשיכם וגרך אשר בקרב מחניך
מחטב עציך עד שאב מימיך
(דברים כט, ט־י)
“.

פרופ’ יובל סיני

הוא נשיא מכללת אורות ישראל

אתר מקור ראשון

עשרה עקרונות לשנה החדשה

בכל שנה קוראים את פרשת ניצבים בשבת שלפני ראש השנה. מצוות אין בה, אבל היא מכילה את תרשים הזרימה של עשר הנקודות והמהלכים שעלינו לשים לב אליהם לקראת השנה החדשה, ובמהלך החיים כולם

סיון רהב מאיר

פרשת ניצבים: ושבת עד ה’ א-להיך… כי תשוב אל ה’ א-להיך

לעתים מדובר במקרא על תשובה עד ה’ ולעתים מדובר על תשובה אל ה’. הכתב והקבלה מבאר שההבדל נובע מהמניע לתשובה, תשובה מיראה או תשובה מאהבה.

 (בוְשַׁבְתָּ עַד ה’ אֱ-לֹהֶיךָ וְשָׁמַעְתָּ בְקֹלוֹ כְּכֹל אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם אַתָּה וּבָנֶיךָ בְּכָל לְבָבְךָ וּבְכָל נַפְשֶׁךָ:
(ג) וְשָׁב ה’ אֱ-לֹהֶיךָ אֶת שְׁבוּתְךָ וְרִחֲמֶךָ וְשָׁב וְקִבֶּצְךָ מִכָּל הָעַמִּים אֲשֶׁר הֱפִיצְךָ ה’ אֱ-לֹהֶיךָ שָׁמָּה:

מאת הרב כרמיאל כהן

אתר כיפה