פרשת השבוע: משפטים

כ”ז שבט  תש”פ  22 פברואר 2020

פרשת משפטים הצד האחר של דיני השומרים

אנדרטת אלכסנדר זייד, מראשי ארגון השומר,

מה קורה כשנעלם חפץ שהופקד עליו שומר? הנוסח המורכב שבפרשה לימד את חז”ל שיש דברים מעבר לחוק היבש

תוכנה של פרשת משפטים חופף פחות או יותר את תוכן “סֵפֶר הַבְּרִית” (שמות כד, ז) – הספר שעליו כרת משה ברית עם ישראל למרגלות הר חורב. הפרשה מורכבת בחלקה הראשון מקובץ החוקים של ספר הברית הזה. כדרכה של פעילות הסיווג המשפטי, מרבית החוקים באים במקבצים של שניים ושלושה דינים באותו הנושא, המסווגים על ידי סדרת מקרים שונים אך קרובים. לגבי השור הנוגח, למשל, מבחינה התורה בין שור “רגיל” שנגח “וְכִי יִגֹּף שׁוֹר אִישׁ אֶת שׁוֹר רֵעֵהוּ” (כא, לה) לבין “שׁוֹר נַגָּח הוּא מִתְּמוֹל שִׁלְשֹׁם” שדינו חמור יותר.

אלון  ברנד

אתר מידה

המקום בו המעשה פוגש את הערך | פרשת ‘משפטים’

בפרשה שלנו השבוע לפני עליית משה להר סיני, יש עומס מרשים של מצוות ודינים והלכות, כיאה למעמד מתן תורה. אני בוחר לעסוק בשני נושאים הבאים זה לאחר זה במרכז הפרשה, פסוק רודף פסוק. והם לצערי מאד אקטואליים.

ערן ברוך הוא מנכ”ל בינ”ה

פרשת משפטים: שער החוק הפתוח לרווחה

הרמב”ם פתח את חיבורו משנה תורה ב”יסוד היסודות ועמוד החכמות לידע שיש שם מצוי ראשון” (יסודי התורה א, א), אולי משום שההלכה כולה תלויה בדעת העולם והבורא, ש”על פי הדעה תהיה האהבה” (הלכות תשובה י, ו). השולחן ערוך נפתח ב”יתגבר כארי לעמוד בבוקר לעבודת בוראו” (אורח חיים א, א), אולי משום שקיום ההלכה עניינו להתגבר על סדריו של עולם ולכוננם על אדני הלכה “שיהא הוא מעורר השחר”. ולעומתם נפתחת פרשת משפטים בווי”ו החיבור. כלומר למעשה היא לא נפתחת אלא ממשיכה היישר מסיני אל דינו של העבד העברי: “וְאֵלֶּה הַמִּשְׁפָּטִים אֲשֶׁר תָּשִׂים לִפְנֵיהֶם. כִּי תִקְנֶה עֶבֶד עִבְרִי” (שמות כא א־ב).

הלל מאלי

אתר מקור ראשון

פרשת משפטים ודינים

פרשת מִשְׁפָּטִים היא פרשת השבוע השישית בספר שמות. היא מתחילה בפרק כ”אפסוק א’ ומסתיימת בפרק כ”דפסוק י”ח. רוב הפרשה מפרטת מצוות ודינים רבים, בעיקר כאלו הקשורים לתחום המשפטי. מצוות אלו הן המשך לעשרת הדיברות והמצוות שנזכרו בסוף פרשת יתרו, שכולן יחד מהוות את ספר הברית שעליו נכרתת הברית בין בני ישראל לה’. בסוף הפרשה מסופר על מעמד כריתת הברית, ועל עליית משה להר סיני לקבלת לוחות הברית והציווי על הקמת המשכן.

אתר ויקיפידיה

פרשת משפטים: על השבועה

הקירבה אל האלוהים,כך על פי פרשנות החכמים, היא השבועה. מה היא השבועה? על איזה צורך היא באה לענות? כיצד היא פועלת?

באמת המידה של חוק ומשפט, בפרשת משפטים מתחיל הסיפור האמיתי של התורה. בפרשת בוא היה הבצבוץ הראשון – ‘החודש הזה לכם…’, בפרשת יתרו הופיע מערך עקרונות העל – עשרת הדיברות, בפרשת משפטים מופיעה מערכת משפטים ראשונה שלמה ומפורטת.

ד”ר משה מאיר

אתר כיפה

הפקולטה למשפטים

פרשת משפטים תשע”ט: זו הפרשה שבה נכתב “נעשה ונשמע”, אבל אנחנו נדבר על חמש המילים הראשונות שלה, ועל שלושת העקרונות שאנחנו לומדים מהם

סיון רהב מאיר