פרשת השבוע: שלח לך

כ”ו סיון תשע”ט   29 ביוני 2019

פרשת שלח משלחת המרגלים האחרת

פרשת השבוע מביאה אותנו אל אחד האירועים הדרמטיים והטראומטיים ביותר בתורה – חטא המרגלים. הסיפור הזה, שבו מוצא דור המדבר את כליונו בטרם עת, ביטא במסורת היהודית מעל לכל את חוסר האמונה בהבטחה האלהית ואת צרות העין שעם ישראל עשוי ליפול אליה, ולשכוח להודות על כל החסד שה’ עשה ועושה עמו. אולם על אף הקושי שבקריאת הפורענות הקשה, סיפור המרגלים עצמו נראה מובן.

אלון ברנד

אתר מידה

פרשת שלח לך

משה מקבל את פני המרגלים, שנת 1621 לערך.

פָּרָשַׁת שְׁלַח לְךָ (או שלח) היא פרשת השבוע הרביעית בספר במדבר. היא מתחילה בפרק י”גפסוק א’ ומסתיימת בפרק ט”ופסוק מ”א. החלק המרכזי בפרשה הוא תיאור חטא המרגלים ותוצאותיו.

הפרשה מתארת אירועים שהתרחשו בשנה השנייה לצאת בני ישראל ממצרים. זו הפרשה האחרונה שבה שנת ההתרחשות מפורשת בתורה, עד לפרשת חקת המגוללת אירועים בשנת הארבעים ליציאת מצרים. 

פרשת השבוע “שְׁלַח לְךָ”: “אם החרש תחרישי בעת הזאת, רווח והצלה יעמוד ליהודים ממקום אחר?”

איך נוכל בעת המודרנית לקרוא את הסיפור של האיש אשר קושש עצים בשבת ונסקל למוות? הרב ג’רמי מילגרום, קורא את פרשת השבוע “שְׁלַח לְךָ” ומחזיר את המבט ההומני, האוניברסלי המתנגד להוצאות להורג.

לקראת סוף פרשת השבוע שלנו (״שְׁלַח לְךָ״, במדבר י״ג- ט״ו) מופיע הסיפור הבא:

הרב ג’רמי מילגרום

רבנים למען זכויות האדם

עניין של פרשנות

פרשת שלח לך התשע”ז: סקפטיות, סובייקטיבית פסימית וויתור על הקול הנשי, הם רק חלק מהפרשנויות הקיימות למהותו של חטא המרגלים. סיון רהב מאיר מסבירה כיצד הפך דיווח מודיעין תמים לכאורה ל”חטא המרגלים” האפל שהשאיר עם שלם במדבר עוד 40 שנה

סיון רהב מאיר

פרשת שלח לך: על השוויון

על פניו, התורה איננה מממשת את ערך השוויון. היא מבחינה בין ישראל לעמים, בין גברים לנשים, בין כוהנים לוויים וישראלים, אפילו בין בריאים לחולים. אז איפה כן יש שיוויון?

כך מורה פרשתנו [ביחס להלכות המנחה והנסכים]:

ד”ר משה מאיר

אתר כיפה

מרגלים או מעפילים? | פרשת ‘שלח לך’

פרשת ‘שלח לך’, או בלשון העם “פרשת המרגלים”, מוכרת לכולנו. משה בוחר 12 נשיאי עדה ושולח אותם לתור את הארץ. הם מוצאים שהארץ אכן טובה – “בָּאנוּ אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר שְׁלַחְתָּנוּ וְגַם זָבַת חָלָב וּדְבַשׁ הִוא וְזֶה פִּרְיָהּ. אֶפֶס כִּי עַז הָעָם הַיֹּשֵׁב בָּאָרֶץ וְהֶעָרִים בְּצֻרוֹת גְּדֹלֹת מְאֹד”. כלומר, 10 מבין המרגלים מזהירים את העם מלעלות לארץ כיוון שהעם היושב בה חזק והם צפויים להפסיד במלחמה. האל, כידוע, מעניש את המרגלים שהוציאו דיבת הארץ רעה ונותן קרדיט ליהושע בן נון וכלב בן יפונה, שבניגוד לחבריהם לא חשבו שאי אפשר לעלות בהר.

ערן ברוך

הוא מנכ”ל בינ”ה – התנועה ליהדות חברתית