פרשת השבוע: תזריע

פרשת תזריע-מצורע: וכי כהן מרפא?

מרים המצורעת מחוץ למחנה | ג’יימס טיסו, 1896

העיסוק הנרחב של התורה במחלת הצרעת מעמיד את הכהן במרכז

 =צמד הפרשות שאליהן הגענו בסדר הקריאה מרבות לעסוק בהיבטים רבים ומגוונים של טומאות האדם, הקשורות במערכת ההולדה ואברי-המין, אך יותר מכולם האריכה התורה בדיני-הצרעת. התורה מקדישה להם למעלה ממאתיים פסוקים המתארים כמעט כל אספקט אפשרי. אבל מה מיוחד כל כך בצרעת?

אלון ברנד

 

אתר מידה

פרשת תזריע קרבן יולדת

 קורבן יולדת

פָּרָשַׁת תַזְרִיעַ היא פרשת השבוע הרביעית בספר ויקרא, היא מתחילה בפרק י”בפסוק א’ ומסתיימת בפרק י”גפסוק נ”ט.

בשנים שאינן מעוברות קוראים את פרשת תזריע ביחד עם הפרשה שאחריה, פרשת מצורע. בשנים מעוברות היא נקראת לבדה. בשנים המעוברות מסוג השגהחאבשזוגכז קוראים את פרשת תזריע עם פרשת החודש.

נושאים בפרשה

הפרשה מסתיימת בפסוק: “זֹאת תּוֹרַת נֶגַע צָרַעַת בֶּגֶד הַצֶּמֶר אוֹ הַפִּשְׁתִּים אוֹ הַשְּׁתִי אוֹ הָעֵרֶב אוֹ כָּל כְּלִי עוֹר לְטַהֲרוֹ אוֹ לְטַמְּאוֹ.”

על טומאה וטוהרה והאנשים שביניהן | פרשת ‘תזריע-מצורע’

שתי הפרשות שלפנינו: פרשת תזריע ופרשת מצורע, שבמרבית השנים מאוחדות לכדי קריאה אחת, אינה מספרת לקוראיה סיפור במובן הקלאסי של המילה, בדומה לרובו של חומש ויקרא. תחת זאת, היא מהווה מעין מערכת הוראות להתנהלות תקינה במצבים שונים של טומאה – “זאת תהיה תורת המצורע”: טומאת יולדת, טומאת מצורע, טומאת בית שכתליו נגועים, טומאת זב, טומאת זרע וטומאת נידה.  

לירון בירן-ניסנהולץ

מרכזת את תחום התרבות היהודית במחלקת חינוך ומורה בישיבה החילונית של בינ”ה.

הכל דיבורים

קודם כל, להאמין ולדעת שדיבור יכול להחריב ולבנות עולמות. ואז, ללמוד מתי צריך לדבר, מתי לשתוק ומה הקשר של כל זה לעתיד המדינה

סיון רהב מאיר
 

פרשת תזריע – הפוטנציאל שבנגע

חז”ל מספרים שכאשר הגיעו בני ישראל לארץ כנען, הופיעו נגעים בקירות הבתים כדי שיסתרו את הכתלים ויחשפו את האוצרות שהטמינו בתוכם הכנענים. הנגע מאותת לנו על קיומו של פוטנציאל חבוי שאנחנו לא מסוגלים לראות במבט ראשון. הוא דוחף אותנו לשבור ולקלף את הציפוי החיצוני מתוך אמונה שמתחתיו תמיד נמצא אוצר

הרב אברהם סתיו

אתר כיפה