פרשת השבוע: “וירא”

העקידה והפִּייֶטָה: הרגע שאחרי האַיִל

הפִּייֶטָה הנוצרית הוסיפה לסיפור העקידה את החוליה שכל-כך חסרה בו: הרגע שאחרי. איסוף הילד הפגוע בזרועותיה של האם במחווה של נחמה, של אהבת אין-קץ, של בקשת סליחה ותפילה. לא פעם אנו, כהורים, נמצאים במצב בו לא יכולנו למנוע את הפגיעה בילדינו. ובכל זאת נותר לנו להחזיק ולחבק, לאהוב ולנחם.

mab

הרבה אילה שעשוע-מירון

 

כמו אברהם: עלינו להגביר את האור

ההתנגדות לעוולות בעולם הזה היא חשובה, אבל לא החשובה ביותר. 20 שנה לאחר רצח ראש הממשלה אנחנו פועלים על מנת להילחם בתופעות של גזענות, שנאת חינם והסתה. אולם לצד זה, אל לנו לשכוח את החסד הפשוט, היומיומי.

  mab

ירין רבן

הצלת לוט מסדום

בקריאה פשוטה נראה שהמלאכים המגיעים לסדום ממלאים שני תפקידים: הצלת לוט מזה, והחרבת העיר מזה (ועל כן דרושים שני מלאכים). ואולם, למעשה, יש למלאכים תפקיד ראשוני עוד יותר שלשמו נשלחו לסדום

mab

הרב יונתן גרוסמן

מעקדת יצחק ועד למסעות הצלב

במשך שנים רבות היוותה הקהילה היהודית בשפיירא חלק מן הנוף העירוני, ונחשבה למרכז היהודי החשוב ביותר באשכנז. בשנת ,1096 עת הגיעו נושאי הצלב אל העיר, הגיעה קהילת שפיירא לסוף דרכה, ויהודים רבים נשחטו על קידוש השם, כאשר סרבו לקבל עליהם את ה”אמונה” הנוצרית.

mab

אהרן לוי

זוהי סדום

התנהגות תושבי הערים סדום ועמורה, ששכנו על גדותיו המלוחים של ים המלח, לא היתה מקובלת על ה’: …”וחטאתם כי כבדה מאוד” (בראשית ט”ו, 19).

רבותינו מלמדים אותנו שמה שהוציא את דיבתם הרעה של תושבי הערים האלה, היתה העובדה שהם “לא חזקו את ידי הנזקקים והחלשים שבהם”

ron-joary-2

הרב רון זוהרי

מדוע אברהם אבינו לא נשא ונתן על חיי יצחק

לאן נעלם כל הלהט שבו השתמש אברהם אבינו כדי להגן על אנשי סדום בפרשת עקדת יצחק? מדוע הוא אינו נושא ונותן על חיי בנו?

בראשיתה של פרשת השבוע שלנו, מיד אחרי בשורת לידתו של יצחק, מתקיים ‘משא ומתן’ בין ריבנו של עולם ובין אברהם אבינו, בשאלה אם להפוך את סדום או לא. הקב”ה מיידע את אברהם על כוונתו להפוך את סדום, ואברהם מנסה בכל כוחו לבטל את רוע הגזירה.

mab

הרב יואב שטרנברג